Plastik Enjeksiyon ve Kalıp İmalatı

HİZMETLER

Üçelsan Plastik Enjeksiyon ve Kalıp Ltd Şti olarak bizimle iş yaptığınızda size kaliteli hizmet vermeyi taahhüt ediyoruz.

Planlama ve kalıp tasarımı

PLANLAMA VE TASARIM

Plastik enjeksiyon ve kalıp üretimi, planlama ve tasarımla başlar. Planlama ve tasarım iyi olursa kalıp, dolayısıyla plastik enjeksiyonda o kadar kaliteli olur. Enjeksiyon kalıbının planlanması ve tasarımında, kesintisiz bir imalat süreci için cevaplanması gereken sorular vardır. “Ürün nerede ve nasıl kullanılacak?”. “Montajdaki diğer parçalara nasıl uyuyor?”. “Kullanım sırasında ne gibi yükler yaşayacak?”.

Kalıp imalatında dikkat edilmesi gereken kurallardan biri de, kalıp malzemesinin dikkatli seçilmesidir. Kalıp malzemesi; plastik enjeksiyon, metal enjeksiyon, dövme kalıbı gibi hangi işlemde kullanılacaksa işleme uygun olarak tercih edilir. Özellikle,  metal enjeksiyon kalıplarında, kalıp çeliğine ekstra sertleştirme işlemleri uygulanır.

Üçelsan Plastik Enjeksiyon ve Kalıp olarak müşterilerimizin istekleri doğrultusunda, planlama ve tasarım uzmanlığımızı sunmaya hazırız.

KALIP İMALATI

Üçelsan Plastik Enjeksiyon ve Kalıp olarak, 2006 yılında kalıp imalatına başladık. Çoğunluğu plastik enjeksiyon ve metal enjeksiyon kalıpları olmak üzere, 600’ün üzerinde kalıp imalatı gerçekleştirdik.
Kalıpların Avantajları;

 • Seri üretimi kolaylaştırır.
 • Üretimde iş başına düşen iş gücü düşüktür.
 • Kalıplanmış parçaların yeniden işlenmesi gerekmez.
 • Üretim aşamasında kalıplanan parça boyutları istenen limitler dahilinde kontrol edilir.
 • Başka yöntemlerle üretilemeyen çok küçük parçalar üretmek mümkündür.
 • Farklı formlarda parça üretimi ekonomiktir.
IMG-20200121-WA0023

KALIP İMALATI (Plastik Enjeksiyon)

Kalıp Çeşitleri

Her şekil ve çeşitte enjeksiyon kalıpları üretiyoruz. Kalıplarımızın kusursuz çalıştığını üretimhanemizdeki enjeksiyon makinelerinde test ederek görüyoruz. Ürün veya kalıp tasarlamak için Solidworks (CAD)  ve ayrıca CNC makinelerine kodlamak için Machining Strategist (CAM) programlarını kullanıyoruz. Deneyimlerimiz çoğunlukla plastik enjeksiyon kalıpları ve metal enjeksiyon kalıpları üzerinedir.

Plastik enjeksiyon kalıpları

Plastik
enjeksiyon kalıpları

Metal enjeksiyon kalıpları

Metal
enjeksiyon kalıpları

PLASTİK ENJEKSİYON

Günlük yaşamda ve insan faaliyetlerinin işleyişinde vazgeçilmez olan çok çeşitli malzemeler üretiyoruz. Bu ürünler, elektronik cihaz parçalarını, kapı ve pencere kollarının plastik parçalarını, perde ray sistemlerinin plastik bileşenlerini ve  mobilya plastiklerini içerir.

Kısa sürede büyük miktarlarda plastik malzeme sağlamak için plastik enjeksiyonla üretim, kullanışlı bir imalat yöntemidir. Plastik enjeksiyon işlemi karmaşık bir işlemdir. Üretici, makineleri çalıştırmak için doğru personeli kullanmaya özen göstermelidir. Plastik enjeksiyonla üretim sırasında dikkat edilmesi gereken bazı kurallar;

 • Kenetleme basıncı: plastik enjeksiyon işleminde önemli bir faktördür. Sıkıştırma basıncı kalıp yüzeyine göre değişir. Her makine için değişiklik gösterdiğinden, her kalıp için gereken sıkma basıncına uyan plastik enjeksiyon makinesini kullanmaya özen gösteririz.
 • Eriyik Akış İndeksi: tonaj ile yakından ilişkilidir. Sıvı plastik polimerin viskozitesinin veya akış kolaylığının ölçüsüdür. Farklı plastiklerin değişen eriyik akış indeksleri vardır. Her seferinde birinci sınıf sonuçlar verebilmemiz için bu faktörü analiz ediyoruz. Ayrıca kalıp içerisindeki ince yüzeyler için plastik enjeksiyon sırasında, enjeksiyon hızını yükseltmek yararlı olacaktır.

PLASTİK ENJEKSİYONUN AVANTAJLARI

 • Plastik enjeksiyonun en cazip avantajlarından biri ekonomik olması.
 • İkinci olarak, plastik enjeksiyonda genellikle baskı süreleri 15 ila 30 saniye arasında sürer ve çoklu üretim için uygundur.
 • Son olarak, plastik enjeksiyonda kulanılan malzemeler yeniden dönüştürülebilir ve malzeme ziyanı olmaz.

PLASTİK ENJEKSİYON

Scroll to Top